Α.Σ.ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ, Βόλεϊ - Και πάλι 3 νίκες, με 3-0 σετ.

Γράφει η Ελένη Μουρατίδου
Οι αγώνες του Σαββατοκύριακου:
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΔΑΚ ΑΙΓΙΝΙΟΥ, ΣΑΒΒΑΤΟ 18/3/17
Στο Αιγίνιο έδωσε τον τελευταίο αγώνα της για φέτος στο πρωτάθλημα Κορασίδων της ΕΣΠΕΜ η ομάδα του

Αίαντα, σημειώνοντας την 11η νίκη της ( με 0-3 σετ) σε 12 αγώνες και κατακτώντας την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς. Επομένως προχωρά στα playoff όπου θα αγωνιστεί με τις πρώτες ομάδες των άλλων δυο ομίλων της ΕΣΠΕΜ για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας που θα
συνεχίσει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Αναλυτικά:

Στο 1ο σετ η γηπεδούχος ομάδα ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ ξεκίνησε δυναμικά (6-4) , σκορ που ανετράπη γρήγορα μόλις ο Αίας βρήκε το ρυθμό του ( 6-11) , (8-15) , (11-22) ως το τελικό (16-25),  υπέρ του Αίαντα.
Στο 2ο σετ ενώ ο Αίας ξεκίνησε με αξιώσεις (0-5) (2-8) οι Κορασίδες του Αιγινίου σχεδόν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα (8-9) όπου πάλι ο Αίας έφυγε μπροστά (8-14) μέχρι την ισοπαλία στο 16. Εκεί πια ο φιλοξενούμενος Αίας πρόσεξε το παιχνίδι του κι έφτασε στο τελικό (18-25).
Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το 4, όπου ξέφυγε το Αιγίνιο μπροστά ως το  (9-4). Ο Αίας παίρνοντας 6 πόντους σερί πέρασε μπροστά, με ισοπαλία και πάλι  στο 15,16 και 17. Στο σημείο
εκείνο  ο  Αίας έδειξε τη δυναμική του και  έφτασε στο 18-25 παίρνοντας τον αγώνα με 0-3 σετ.
ΤΑ ΣΕΤ: (16-25), (18-25), (18-25.)
Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: (Σακαλάκη), Ναλπαντίδου, Κοτίδου, Κώστογλου Σοφία, Καντίδου, Ταντσοπούλου, Κώστογλου Σταυρούλα, (αε) Βουζίνα,Εμμανουηλίδου, Γεωργιάδου, Παπαδοπούλου, Χαλκίδου, Μαχμουτάι, Λαμπριανίδου,
Σεχάι.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ, Κυριακή 19/3/17.
Στο τοπικό «ντέρμπι» μεταξύ των Παγκορασίδων του Αίαντα Κιλκίς και του Άτλαντα  Κιλκίς , ο γηπεδούχος Αίας επικράτησε πολύ εύκολα με 3-0 σετ, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού                                               πίνακα με 6 νίκες σε 7 αγώνες και 13 βαθμούς.
Στο 1ο σετ από το (5-0) ο Αίας προχώρησε στο (14-5) (21-10) ως το τελικό (25-12) με άριστες ολοκληρωμένες επιθέσεις και πολλούς πόντους από το σερβίς.
Στο 2ο σετ το ίδιο εύκολα από το (14-5) στο (25-9)
Στο 3ο σετ (15-2),  (25-7) με πολλούς άσσους.
ΤΑ ΣΕΤ: (25-12), (25-9), (25-7)
Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: ( Σακαλάκη), Καντίδου, Κώστογλου Σταυρούλα, Ποπονίδου, Σεχάι, Κώστογλου Σοφία, Λαμπριανίδου, Γεωργιάδου, Σιδηροπούλου.
Επόμενη αγωνιστική: Κυριακή 26 Μαρτίου στις 12.00
στο ΔΑΚ Αγ. Σπυρίδωνα, με τις Παγκορασίδες του ΓΑΣ ΒΑΦΥΡΑΣ Δ.ΔΙΟΥ.
ΓΥΝΑΙΚΕΣ:ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ, Κυριακή 19/3/17.
Σε ρυθμούς προπόνησης η γυναικεία αήττητη ομάδα ΑΙΑΣ/ΑΤΕΡΜΩΝ , αντιμετώπισε νικηφόρα στον προ-τελευταίο αγώνα της σεζόν  τον ΠΑΣ ΙΚΑΡΟ ΕΔΕΣΣΑΣ με 3-0 σετ, διατηρώντας κι αυτή άνετα την 1η θέση
στη Βαθμολογία του Τοπικού Πρωταθλήματος με 27 βαθμούς, με 9 νίκες σε 9 παιχνίδια , χωρίς ούτε ένα χαμένο σετ.
ΤΑ ΣΕΤ: (25-3), (25-5), (25-6).
Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ: (Αλατζόγλου) Κυριακίδου,
Λάιου, Δαλακλή, Σωτηρίου, Νικολαΐδου, Παρασκευαΐδου, (αε) Βλάχου, Κώστογλου Σοφία, Κωνσταντινίδου, Κοτίδου, Καντίδου, Κώστογλου Σταυρούλα.
Επόμενη αγωνιστική: Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν των γυναικών του Αίαντα/Ατέρμονα είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 26 Μαρτίου στο
ΔΑΚ ΚΙΛΚΙΣ, στις 16.00, όπου θα αντιμετωπίσει την άλλη Κιλκισιώτικη ομάδα, τον Άτλαντα. Καλούμε λοιπόν τους φιλάθλους της πόλης μας και όσους αγαπούν το Βόλεϊ να παρακολουθήσουν το τοπικό ντέρμπι, όπου υποσχόμαστε πλούσιο θέαμα!!
Ευχαριστούμε τους Εθελοντές Σαμαρείτες-Διασώστες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Κιλκίς που είναι
δίπλα μας σε κάθε αγώνα της γυναικείας μας ομάδας.
Πληροφορίες /εγγραφή στις Ακαδημίες Βόλεϊ του Αίαντα, τηλ: 6932 680 579 κ. Ελένη Μουρατίδου
Α.Σ.Αίας Κιλκίς (Όλα τα τμήματα) τηλ: 23410-76965
Τα βίντεο και των τριών αγώνων  στη Δημόσια Σελίδα μας στο Facebook--> Α.Σ ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΒΟΛΕΪ